Rozkład płci we władzach Uniwersytetu Warszawskiego

Poniżej przedstawiamy rozkład płci we władzach uniwersyteckich i wydziałowych Uniwersytetu Warszawskiego w kadencji 2020-2024.

Kolegium rektorskie

Rektor: mężczyzna

Prorektorzy: 3 mężczyzn i 1 kobieta

Rady Dyscyplin

Przewodniczący 17 mężczyzn i 4 kobiety (jedna rada jeszcze nie ma wybranych przewodniczących)

Kolegia dziekańskie:

Dziekan: 18 mężczyzn i 6 kobiet

Prodziekan do spraw finansowych, ogólnych i administracyjnych: 7 mężczyzn i 8 kobiet

Prodziekan do spraw badań, nauki, rozwoju oraz kadr, infrastruktury i współpracy: 15 mężczyzn i 13 kobiet

Prodziekan do spraw studenckich: 15 kobiet i 9 mężczyzn

Powyższe dane pokazują, że w strukturach zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim wciąż nie ma równowagi płci, gdyż na stanowiskach kierowniczych znacznie częściej dominują mężczyźni. W kolegium rektorskim na pięć stanowisk jest tylko jedna kobieta, przewodniczącymi Rad Dyscyplin są na ogół mężczyźni – ponad cztery razy częściej niż kobiety. Na 24 dziekanów jest tylko sześć kobiet (Wydziały: Geologia, Lingwistyka Stosowana, Nauki Ekonomiczne, Nauki o Kulturze i Sztuce, Socjologia, Stosowane Nauki Społeczne i Resocjalizacja). Prodziekanami i prodziekankami jest  37 mężczyzn i 30  kobiet. Liczba prodziekanów zależy od jednostki. Podobnie jak w poprzedniej kadencji kobiety są reprezentowane szczególnie na stanowisku prodziekana ds studenckich  (15 na 24 funkcji). Na dwóch wydziałach wszystkie funkcje w kolegium dziekańskim sprawują  mężczyźni (Fizyka, Prawo i Administracja), a na jednym kobiety (Lingwistyka Stosowana). W przypadku, gdy w kolegium dziekańskim zasiadają więcej niż trzy osoby, mężczyźni przeważają na czterech wydziałach (Biologia, Chemia, Polonistyka oraz Prawo i Administracja), a kobiety przeważają na pięciu (Geografia i Studia Regionalne, Nauki Ekonomiczne, Nauki o Kulturze i Sztuce, Neofilologia, Stosowane Nauki Społeczne i Resocjalizacja).

Dla porównania, w kadencji 2016-2020 na 21 wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego, skład kolegiów dziekańskich przedstawiał się następująco:

W 15 przypadkach dziekanami byli mężczyźni, w 6 przypadkach kobiety (Wydziały: Biologii, Geologii, Historyczny, Neofilologii, Pedagogiki i Psychologii).

Prodziekanami i prodziekankami było 27 mężczyzn i 28 kobiet. Kobiety najczęściej pełniły funkcję prodziekana ds. studenckich (10 na 21 funkcji), ds. naukowych i kontaktów międzynarodowych (12 na 18 funkcji).

Na dwóch wydziałach  wszystkie funkcje w kolegium dziekańskim pełnili mężczyźni (Filozofia i Socjologia, Fizyka) oraz trzy wydziały, na których w kolegium dziekańskim były wyłącznie kobiety (Geologia, Neofilologia, Pedagogika). W przypadku, gdy w kolegium dziekańskim zasiadały więcej niż trzy osoby, mężczyźni przeważali na czterech wydziałach (Chemia; Dziennikarstwo, Informacja i Bibliologia; Nauki Polityczne i Studia Międzynarodowe; Polonistyka), natomiast kobiety przeważały na jednym wydziale (Lingwistyka Stosowana).