Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

BIBLIOTEKA

W naszej bibliotece można znaleźć najważniejsze publikacje, materiały, poradniki, informatory, raporty oraz akty prawne zarówno uniwersyteckie, jak i spoza UW 



Poradniki i dokumenty strategiczne UW

Publikacje UW

  • “Równe traktowanie ze względu na płeć – raport z badania społeczności Uniwersytetu Warszawskiego” (2019)
    • Celem przeprowadzonego wśród studentów i studentek, oraz pracowników i pracownic Uniwersytetu Warszawskiego badania była analiza postrzeganego rozpowszechnienia różnych form nierównego traktowania ze względu na płeć. Badanie dotyczyło rodzajów nierównego traktowania, ich częstości, kontekstu sytuacyjnego, reagowania na nie, a także postrzeganych norm instytucjonalnych.  Badano również powiązania pomiędzy nierównym traktowaniem a dobrostanem psychicznym i dobrostanem w miejscu pracy. Celem formułowania takiej diagnozy było bardziej skuteczne zapobieganie nierównemu traktowaniu w przyszłości, zdefiniowanie obszarów, na które należy zwrócić szczególną uwagę, silnych i słabych stron instytucji. Wiedzę tę wykorzystano przy tworzeniu Planu Równości Płci Uniwersytetu Warszawskiego. Autorki i autorzy: dr Magdalena Budziszewska, dr Wiktor Soral, dr Aleksandra Świderska, dr Marta Witkowska, dr Karolina Hansen. Centrum Badań nad Uprzedzeniami, Uniwersytet Warszawski
  • Sytuacja społeczna osób LGBT w Polsce (2021)
    • raport przygotowany przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW na zlecenie Kampanii Przeciwko Homofobii.
  •  Rodzice na Uniwersytecie (2019)
    • Raport podsumowuje projekt prowadzony na Uniwersytecie Warszawskim, realizowany w ramach I edycji Budżetu Partycypacyjnego UW. Raport przedstawia sytuację i problemy pracownic, pracowników uniwersyteckich oraz studentek i studentów, którzy mają dzieci. Analiza na potrzeby raportu: mgr. Mariusz Wieczorek; redakcja i uzupełnienia: dr Hanna Schreiber, mgr Julia Krzesicka, rodzice biorący udział w projekcie.
  • Rekomendacje dotyczące języka niedyskryminującego na UW (2021)
    • Społeczność uniwersytecka jest różnorodna, a język, którego używamy nie jest przezroczysty, co oznacza, że łatwo można kogoś urazić. Dlatego na Uniwersytecie Warszawskim zostały przygotowane rekomendacje językowe, których celem jest wskazanie jak używać języka w sposób niedyskryminujący oraz ułatwienie komunikacji między członkami i członkiniami UW. W rekomendacjach możemy znaleźć ogólne zasady oraz przykłady ilustrujące, które zwroty w stosunku do ludzi są właściwe oraz jak słownie identyfikować ludzi uwzględniając takie ich cechy jak wiek, płeć, wygląd, pochodzenie, orientacje seksualną, wyznanie, sprawność fizyczną lub umysłową. Rekomendacje napisali uniwersyteccy językoznawcy na wniosek Komisji Rektorskiej ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji.

Raporty koła naukowego Queer UW


Dokumenty spoza UW

Publikacje poświęcone kobietom w nauce:

Polecane książki z BUWu


Uchwały i zarządzenia UW

 


Akty prawne polskie i międzynarodowe