Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

RÓWNOŚĆ W BADANIACH I INNOWACJACH

  informacja/działania/inspiracja

Polityka równości szans powinna być uwzględniana w obszarze badań naukowych i innowacji (jest to zalecenie dla całej Europejskiej Przestrzeni Badawczej, jak również wymóg m.in. w projektach współfinansowanych w zakresie Horyzontu Europa). Naukowcy i naukowczynie ubiegający się i realizujący granty i projekty badawcze, zarówno krajowe, jak i międzynarodowe powinni uwzględniać problematykę równości kobiet i mężczyzn. Istotna w tym kontekście jest umiejętność uwzględniania kryterium płci przy dokonywaniu analizy problemu badawczego, doborze mierników, jak również odpowiedzi na zidentyfikowane bariery.

Włączenie wymiaru płci w badania naukowe i innowacje stanowi wartość dodaną pod względem doskonałości, kreatywności i możliwości naukowych, jak również rozwiązań praktycznych, stosowanych w życiu codziennym. Pomaga naukowcom i naukowczyniom kwestionować normy i stereotypy dotyczące płci, przemyśleć standardy i modele referencyjne. Prowadzi do dogłębnego zrozumienia potrzeb, zachowań i postaw obu płci. Zwiększa znaczenie społeczne wytworzonej wiedzy, technologii i innowacji. Przyczynia się również do wytwarzania towarów i usług lepiej dostosowanych do potrzeb wszystkich odbiorców.


  
Baza wiedzy

przydatne raporty i publikacje:

przydatne linki:Działania na UW

  • dobre praktyki jednostek uczelni

Aktualności

Konkurs IDUB dla rodziców

W dn. 4 marca br. został otwarty konkurs na projekty badawcze przeznaczony dla rodziców powracających do pracy badawczej po przerwach związanych z opieką nad dziećmi. Konkurs skierowany jest do osób ...

Czytaj więcej

Badaczki na Uniwersytecie Warszawskim

11 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce. Na Uniwersytecie Warszawskim uczy się i pracuje ponad 28 tys. studentek, doktorantek i pracowniczek. Ich zasługą jest wiele grantów, projektów ...

Czytaj więcej
wszystkie aktualności