BYĆ RODZICEM NA UW – ogólnouniwersyteckie badanie potrzeb rodziców na uniwersytecie

Z wielką przyjemnością informujemy, że Zespół Równościowy UW wraz z Centrum Badań nad Problematyką Kobiet i Płci oraz Pracownią Ewaluacji Jakości Kształcenia (PEJK) przeprowadza badanie potrzeb rodziców na Uniwersytecie Warszawskim.

Rodzicielstwo wiąże się z wyzwaniami w zakresie godzenia obowiązków opiekuńczych z pracą i studiami. Dlatego też celem naszych działań jest zidentyfikowanie potrzeb i trudności rodziców pracujących, kształcących się i studiujących na UW. Zależy nam również na tym, aby poznać opinię osób badanych oraz ich pomysły i rozwiązania, które ułatwią łączenie obowiązków rodzinnych z pracą i studiami na UW.

Badanie obejmie zarówno osoby studiujące, osoby doktoryzujące się, jak też osoby pracujące naukowo, dydaktycznie i w zatrudnione w administracji oraz innych stanowiskach nieakademickich na Uniwersytecie.

Badanie składa się z wywiadów grupowych (zrealizowane w roku akademickim 2022/2023 r.) oraz ogólnouniwersyteckiej ankiety rozsyłanej za pomocą systemu USOS (listopad/grudzień 2023 r.), a także analizy dokumentów, praktyk i działań podejmowanych przez jednostki w obszarze dotyczącym wsparcia dla rodziców i osób mających zobowiązania opiekuńcze (dokument WLB desk research FIN).

Badanie obejmuje analizę m.in:

• doświadczenia barier i trudności w łączeniu życia zawodowego i studenckiego z rodzinnym,
  • kultury organizacyjnej i atmosfery wokół rodzicielstwa na uniwersytecie,
  • pomysłów i dobrych praktyk w zakresie ułatwienia godzenia obowiązków opiekuńczych z pracą/studiami,
  • obowiązujących w jednostkach UW regulacji oraz stosowanych praktyk, które dotyczą łączenie życia zawodowego z rodzinnym.

Nadrzędnym celem badania jest wsparcie dla rodziców oraz zwiększenie widzialności obowiązków opiekuńczych. Stąd też zwieńczeniem badań będzie przygotowanie rekomendacji, które będą stanowiły odpowiedź na zasygnalizowane w badaniu problemy i potrzeby, a także wskażą praktyczne i potrzebne działania w obszarze work-life balance, które będą możliwe do wdrożenia na UW.

Badanie ankietowe skierowane jest zarówno do rodziców, jak i do osób bezdzietnych. Jest dostępne w języku polskim oraz angielskim. Link do ankiety wysłany jest drogą mailową, zaś wypełnienie formularza będzie możliwe za pośrednictwem konta USOS.

Ankieta jest aktywna od poniedziałku 6 listopada godz. 14.00 do poniedziałku 4 grudnia godz. 23.59.

Poniżej prezentujemy list JM Rektora UW zachęcający do wzięcia udziału w badaniu

Szanowni Państwo,

serdecznie zachęcam wszystkich członków naszej społeczności uniwersyteckiej do wzięcia udziału w ogólnouniwersyteckim badaniu „Być rodzicem na UW” skierowanym do osób pracujących, kształcących się i studiujących na UW. Badanie prowadzone jest przez Zespół Równościowy UW we współpracy z PEJK i Centrum Badań nad Problematyką Kobiet i Płci.

Celem badania jest zebranie Państwa doświadczeń, opinii i oczekiwań dotyczących wsparcia dla rodziców na UW. Efektem badania będzie stworzenie rekomendacji i wdrożenie konkretnych rozwiązań, które przysłużą się łączeniu życia zarodowego z rodzinnym i prywatnym. Badanie skierowane jest zarówno do rodziców, jak i do osób niebędących rodzicami.

Poznanie Państwa potrzeb i oczekiwań ułatwi nam podjęcie skutecznych działań, mających na celu wyrównanie szans zawodowych i rodzicielskich, a także przyczyni się do tego,  aby Uniwersytet Warszawski był miejscem przyjaznym, odpowiadającym na potrzeby jego społeczności i wspierającym politykę work-life balance.

Państwa głos ma ogromne znaczenie, dlatego jeszcze raz serdecznie zachęcam do uczestnictwa w badaniu.

prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak

Rektor UW