Rekomendacje ws. godzin spotkań służbowych na UW

Na Uniwersytecie Warszawskim przyjęte zostały Rekomendacje mające na celu wzmocnienie równowagi między pracą a życiem prywatnym oraz rodzinnym.

Posiedzenia organów uczelni tj. Senat UW czy Rada Uczelnie, jak również  istotne spotkania służbowe tj. Rada Wydziału czy Rady Dyscypliny powinny odbywać się  w przyjętych godzinach pracy, tj. między 8.00 a 16.00 – adekwatnie względem godzin otwarcia placówek opiekuńczych i edukacyjnych.

Wiele jednostek na Uniwersytecie Warszawskim wprowadziło rozwiązania organizacyjne w zakresie spotkań służbowych, które wspierają ergonomię pracy oraz równowagę między pracą a życiem
prywatnym. Są to m.in:

• rezerwowanie jednego dnia w tygodniu na spotkania organizacyjne – tak aby tego dnia, zamiennie, odbywały się posiedzenia Rad Wydziału, Rad Dyscypliny, zebrań katedr itp.,
  • rozpoczynanie spotkań np. o godz. 13:00 i jasne komunikowanie, że wynika to z poszanowania dla zobowiązań rodzinnych części pracowników,
  • wprowadzanie dyscypliny czasowej podczas spotkań tak by nie kończyły się później niż o określonej z wyprzedzeniem godzinie.

Rekomendacja organizacji spotkań służbowych z uwzględnieniem godzin otwarcia placówek edukacyjnych i opiekuńczych została także zawarta w Planie Równości Płci dla UW , wynika także z diagnozy potrzeb społeczności uniwersyteckiej, sygnalizowanych w badaniu „Równość na UW” w 2018-2019 roku oraz wzmocnione w badaniach „Być rodzicem na UW” 2022-2023 oraz w „Równość na UW 2” w 2024 roku. Jest to też zgodne z założeniami dyrektywy unijnej poświęconej Work/Life Balance.

Rekomendacje ws. godzin spotkań służbowych na UW

Dobre praktyki jednostek UW w zakresie work-life balance