Czerwiec Miesiącem Dumy – Pride Month

Czerwiec świętowany jest jako Miesiąc Dumy – widzialności i wsparcia dla osób LGBT. Wybór daty jest nieprzypadkowy ponieważ upamiętnia wydarzenia w Stonewall Bar w Nowym Jorku, gdzie w czerwcu 1969 roku doszło do do zamieszek pomiędzy osobami LGBT+ a policją, która po raz kolejny urządziła nalot celem prześladowania społeczności.

Stonewall stało się symbolem walki o prawa – równość, szacunek, bezpieczeństwo, tolerancję i akceptację.

Na Uniwersytecie Warszawskim szanujemy równość i różnorodność. Zależy nam na tym by każdy czuł się tu bezpiecznie i u siebie.

Miło nam poinformować, że na ukończeniu są prace nad nakładką dla studiujących i doktoryzujących się osób trans w systemie USOS i APD.

Z okazji Miesiąca Dumy przypominamy materiały informacyjne, raporty i poradniki związane z tematyką osób LGBT+ przygotowane przez społeczność Uniwersytetu Warszawskiego:

“Wszyscy jesteśmy Równoważni” – filmik edukacyjny o homofobii i transfobii

Pytania i Odpowiedzi: wsparcie dla osób LGBT+ na uczelni

• Zbiór materiałów o Miesiącu Dumy, historii ruchów queerowych, tęczowych rodzinach i in. – przygotowane przez Studenckie Koło Naukowe im. Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit (2022) Pride-Month-PDF
  • Sytuacja społeczna osób LGBT w Polsce (2021) – raport przygotowany przez Centrum Badań nad Uprzedzeniami UW na zlecenie Kampanii Przeciwko Homofobii.

Raporty koła naukowego Queer UW

Przydatne publikacje spoza UW:

Poradnik “Jak mówić i pisać o osobach LGBT+”

W tym miesiącu organizowanych jest wiele wydarzeń na UW – przez koła naukowe, samorządy studenckie i inne – dyskusje, prelekcje i spotkania.

Polecane materiały:

Wpis 2022 – czym jest Miesiąc Dumy