Akademicka Sieć Bezpieczeństwa i Równości

Akademicka Sieć Bezpieczeństwa i Równości (ASBiR) to wspólnota łącząca osoby pełniące na polskich uczelniach wyższych funkcje związane z ochroną praw i wartości akademickich, a także bezpieczeństwa, równości i różnorodności. ASBiR od kwietnia 2023 r. jest stowarzyszeniem rejestrowym, a w jego organach zasiadają pracowniczki Uniwersytetu Warszawskiego zajmujące się równością i bezpieczeństwem.

Cele i zakres działania organizacji:

• zapewnienie przestrzeni bezpiecznego i poufnego dzielenia się wiedzą i doświadczeniami na temat problemów istniejących na uczelni i sposobów ich rozwiązywania,
  • poszukiwanie najlepszych schematów działania w sytuacjach wymagających pomocy,
  • tworzenie bazy wiedzy i dobrych praktyk,
  • diagnozowanie i sygnalizowanie problemów wspólnych dla wielu instytucji akademickich,
  • prowadzenie wspólnych badań i tworzenie raportów „między-uniwersyteckich”,
  • współpraca krajowa i międzynarodowa z organizacjami działającymi na rzecz równości i bezpieczeństwa w akademii, w szczególności z European Network of Ombuds in Higher Education – ENOHE (Europejską Siecią Rzeczników Akademickich),
  • dzielenie się informacjami o wydarzeniach krajowych i międzynarodowych.

Jak działamy?

Spotykamy się przynajmniej raz na dwa miesiące w formule on-line. Spotkania są organizowane naprzemiennie przez zgłaszające się osoby z sieci i dotyczą konkretnych, uzgodnionych wcześniej tematów. W toku spotkań omawiamy wspólne problemy, dzielimy się doświadczeniami, prezentujemy rozwiązania przyjęte na poszczególnych uczelniach, dyskutujemy na tematy bieżące oraz informujemy się o planowanych wydarzeniach i aktualnościach.

Przynajmniej raz w roku spotykamy się na stacjonarnym spotkaniu plenarnym, organizowanym rotacyjnie przez kolejne uczelnie.

Sieć ma także swoją przestrzeń wirtualną na platformie Teams, która służy do bieżącej komunikacji, cyklicznych spotkań w formule on-line oraz gromadzenia wspólnej bazy wiedzy.

Biblioteczka ASBiR jest dostępna TUTAJ.

Jak do nas dołączyć?

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do włączania się w działania Sieci. Jeśli pełnisz funkcje związane z ochroną praw i wartości akademickich, bezpieczeństwa, równości i różnorodności w świecie akademickim i bliskie są Ci cele przyjęte przez naszą Sieć – przyłącz się do nas!

Zachęcamy do udziału w organizowanych przez nas wydarzeniach, wspierania nas w aktualizowaniu strony internetowej oraz współtworzenia wirtualnej społeczności. Osoby zainteresowane przystąpieniem do stowarzyszenia proszone są o zapoznanie się ze statutem, a następnie o kontakt z sekretarzem – ombuds@ur.edu.pl

Więcej informacji:

Linked In: Akademicka Sieć Bezpieczeństwa i Równości