Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć

25 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet. Tego dnia rozpoczęła się coroczna kampania 16 Dni Akcji Przeciw Przemocy ze względu na Płeć, która potrwa do 10 grudnia, kiedy przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Obie te daty są ze sobą symbolicznie powiązane – przemoc wobec kobiet stanowi pogwałcenie praw człowieka.

W tym kontekście, chciałybyśmy przypomnieć i rozpowszechnić informacje o międzynarodowym znaku „POMÓŻ MI”, który został opracowany przez Kanadyjską Fundację Kobiet. Ten gest wykonywany jedną ręką można pokazać w sytuacji zagrożenia. Ktoś, kto go pokazuje informuje, że jest ofiarą przemocy i woła o pomoc. Sygnał jest wykonywany przez podniesienie jednej ręki ze zgiętym kciukiem schowanym w dłoni, a następnie zaciśnięcie pięści, zamykając w niej kciuk. Znak „POMÓŻ MI” zauważony i właściwie odczytany, może uratować życie lub zdrowie.

Co zrobić, gdy odbierzemy znak „POMÓŻ MI”?

Jeśli zauważymy, że ktoś pokazuje nam znak „POMÓŻ MI” powinniśmy zainterweniować natychmiast, ale dyskretnie, bowiem być może sprawca znajduje się niedaleko osoby wzywającej pomoc.

 

 

Najlepiej zadzwonić pod numer alarmowy 112. Można również skontaktować się z organizacjami świadczącymi pomoc w przypadku przemocy domowej:

  • Niebieska Linia 22 668-7000
  • Centrum Praw Kobiet 600-07-07-17
  • Feminoteka 888-88-33-88

Na Uniwersytecie Warszawskim nie ma miejsca na przemoc wobec kobiet, jak również wszelkie inne przejawy dyskryminacji. Zachęcamy wszystkich członków i członkinie społeczności akademickiej do zgłaszania wszelkich przypadków nieprawidłowości i niesprawiedliwego czy krzywdzącego zachowania.

Kontakt do:

Rzeczniczki Akademickiej >> ombudsman.uw.edu.pl

Koordynatorki ds. Antydyskryminacji >> koordynator-antydyskryminacja@uw.edu.pl

———–

Źródło grafiki i filmu: