Stanowisko Wydziału Socjologii UW w sprawie wyroku TK

W dniu 29.10.2020 Rada Wydziału Socjologii UW przyjęła uchwałę w sprawie zajęcia stanowiska przez Wydział Socjologii w związku z Wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22.10.2020.

W uchwale możemy przeczytać, że Rada WS UW wyraża swój sprzeciw wobec trybu przeprowadzenia zmian w ustawie o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z dnia 7.01.1993. Przyjęty tryb świadczy o przemocy prawnej, gdyż wykluczył on możliwość poważnej i demokratycznej debaty publicznej oraz rzetelnej i opartej na faktach oceny skutków zmiany regulacji. Obecna sytuacja pokazuje jak ważna jest legitymizacja społeczna instytucji prawnych, w tym Trybunału Konstytucyjnego. Reakcje społeczeństwa na wyrok TK można było przewidzieć, dlatego odpowiedzialność za obecną sytuację ostrego konfliktu w sytuacji pandemii spoczywa na rządzących. Rada WS UW wyraża poparcie dla osób biorących udział w protestach i wzywa władzę do deeskalacji konfliktu i podjęcia niezwłocznych działań do rozwiązania konfliktu w pokojowy i demokratyczny sposób.

Całość uchwały Rady Wydziału Socjologii UW

Źródło: https://www.facebook.com