Sprawa przemocy seksualnej na UW – wywiad z główną specjalistką ds. równouprawnienia i rzeczniczką akademicką UW

Kilka dni temu w Wysokich Obcasach ukazał się wywiad, którego udzieliły rzeczniczki UW: główna specjalistka ds. równouprawnienia dr hab. Julia Kubisa i rzeczniczka akademicka dr Anna Cybulko. Wywiad dotyczy sprawy gwałtu na Uniwersytecie Warszawskim, o który został oskarżony doktorant UW. Sprawą obecnie zajmuje się prokuratura. Rzeczniczki Uniwersytetu opowiadają o zgłoszeniu uniwersytetowi tej sprawy, a także o procedurach, zasadzie poufności oraz wypracowywaniu przez UW różnych sposobów mających na celu przeciwdziałanie przemocy seksualnej na uniwersytecie. Jak możemy przeczytać w wywiadzie:

Oczywiście, wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że sprawy związane z przemocą seksualną przez dziesięciolecia były zamiatane pod dywan. Ale my naprawdę staramy się temu przeciwdziałać. (…) Mamy kurs dotyczący równości, opracowaliśmy informator na temat przeciwdziałania przemocy seksualnej i molestowaniu, który zaraz będziemy upowszechniać, w 2019 r. uruchomiliśmy kampanię społeczną “Wszyscy jesteśmy równoważni”, po której znacząco wzrosła liczba zgłoszeń dotyczących dyskryminacji i molestowania. Mamy coraz większą gotowość do reagowania. Nie wystarczy budowanie procedur antydyskryminacyjnych. Trzeba wzmacniać klimat równości i poszanowania dla różnorodności – dzięki temu przestaje się normalizować dyskryminację i molestowanie seksualne. (…) Zachęcamy również wydziały do powoływania pełnomocników do spraw równości, czyli osób, które będą punktem kontaktowym na wydziałach.

Całość wywiadu jest dostępna pod tym linkiem. Zachęcamy do lektury.