Równoważni i solidarni z Ukrainą

Społeczność Uniwersytetu Warszawskiego stanęła w obliczu wojny i kryzysu humanitarnego, który dotknął naszego bliskiego sąsiada – Ukrainę. W tym krytycznym momencie, pracownicy/ki, doktoranci/tki oraz studenci/tki UW wyrażają solidarność z Ukraińcami i Ukrainkami, jednoczą się i organizują szeroko zakrojoną pomoc i wsparcie. Na Uniwersytecie Warszawskim został powołany sztab kryzysowy, którego celem jest sprawne zarządzanie zasobami materialnymi oraz koordynowanie akcji pomocowych. Jednocześnie poszczególne jednostki podjęły liczne oddolne inicjatywy mające na celu niesienie pomocy. Wspólnota uniwersytecka nie zostawi żadnej potrzebującej osoby samej, bez wsparcia. Pomoc kierowana jest do osób pochodzenia ukraińskiego związanych z UW, jak również ich rodzin.

Oferowane jest różnego rodzaju wsparcie (m.in. prawne, psychologiczne, językowe, instytucjonalne).

Szczegółowe informacje na można znaleźć na stronie:

Uniwersytet oferuje również wsparcie socjalne i materialne, informacja dostępna na stronie:

informacje dostępne również w ukraińskiej wersji językowej:

Uniwersytet Warszawski jednoznacznie opowiadając się po stronie Narodu Ukraińskiego, zwraca również uwagę na trudną sytuację, w jakiej znalazły się osoby pochodzenia rosyjskiego i białoruskiego, które należą do społeczności akademickiej. Pragniemy przypomnieć, iż ochrona przed dyskryminacją i nierównym traktowaniem dotyczy wszystkich członków i członkinie naszej społeczności.

Dostępne wsparcie w zakresie nierówności, konfliktów, dyskryminacji:

• wsparcie, możliwość rozmów interwencyjnych: Biuro Rzeczniczki Akademickiej ombudsman@uw.edu.pl
  • zgłoszenia do mediacji – Centrum Rozwiązywania Sporów i Mediacji: prof. Ewa Gmurzyńska gmurzynska@wpia.uw.edu.pl
  • zgłaszanie formalnych skarg do Komisji Antydyskryminacyjnej – Anna Grędzińska, główna specjalistka ds. równouprawnienia: rownouprawnienie@uw.edu.pl