Na Uniwersytecie Warszawskim ukazała się właśnie publikacja zatytułowana „Przeciwdziałanie molestowaniu seksualnemu na uczelni. Informator Uniwersytetu Warszawskiego”. Informator zawiera zasady i procedury obowiązujące na Uniwersytecie Warszawskim, a także rekomendacje i wskazówki dotyczące przeciwdziałania i reagowania w przypadkach molestowania seksualnego. Jak możemy przeczytać we wstępie informatora: Podstawową zasadą Uniwersytetu Warszawskiego jest traktowanie się nawzajem z szacunkiem. Każda osoba powinna czuć się bezpiecznie, studiując i pracując na naszej uczelni. Molestowanie seksualne jest sprzeczne z prawem, ponieważ jest formą dyskryminacji ze względu na płeć. Jest również sprzeczne z wartościami Uniwersytetu Warszawskiego. (…) Nic nie uzasadnia molestowania seksualnego. Winny jest mu sprawca, a osoba, która doświadczyła molestowania seksualnego, ma prawo się bronić oraz oczekiwać aktywnego wsparcia ze strony każdego członka społeczności uniwersyteckiej i władz Uniwersytetu Warszawskiego.

W publikacji tej można znaleźć informacje dotyczące m.in.:

• definicji i przykładów molestowania seksualnego,
  • sposobów przeciwdziałania molestowaniu seksualnemu, które może podjąć każda osoba należąca do społeczności uniwersyteckiej,
  • możliwości uzyskania wsparcia, sposobów i procedur zgłaszania molestowania seksualnego do instytucji uniwersyteckich,
  • niewłaściwych i niedozwolonych relacji o charakterze emocjonalno-intymnym na uczelni.

Informator niebawem będzie dostępny także w języku angielskim oraz w wersji przystosowanej dla osób korzystających z programów do odczytu ekranu.

Źródło: https://www.uw.edu.pl

Autorkami i autorami informatora są:

• dr hab. Julia Kubisa – główna specjalistka ds. równouprawnienia na UW,
  • dr Anna Cybulko – rzeczniczka akademicka (ombudsman) UW,
  • Natalia Broniarczyk – doktorantka Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji UW,
  • prof. Bożena Chołuj – członkini Rektorskiej Komisji ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji UW w kadencji 2016-2020,
  • Antonina Lewandowska – konsultantka ds. przemocy seksualnej przy Rzeczniku Praw Studenta UW,
  • prof. Paweł Łuków – przewodniczący Komisji Antymobbingowej UW w kadencji 2016-2020,
  • Borys Tencer – członek zespołu konsultantki ds. przemocy seksualnej przy Rzeczniku Praw Studenta UW,
  • prof. Tadeusz Tomaszewski – przewodniczący Komisji Dyscyplinarnej UW w kadencji 2016-2020,
  • Katarzyna Wardzyńska – Rzeczniczka Praw Studenta w kadencji 2020,
  • prof. Eleonora Zielińska – Wydział Prawa i Administracji UW.

Źródło: https://www.uw.edu.pl