Projekt AESOP – rzecznicy akademiccy w Ukrainie, Gruzji i Azerbejdżanie

W latach 2016–2019 Rzeczniczka akademicka Uniwersytetu Warszawskiego wraz ze swoim zespołem uczestniczyła w realizacji międzynarodowego projektu Advocacy Establishment for Students through Ombudsman Position (AESOP) [Zinstytucjonalizowane wsparcie studentów poprzez ustanowienia stanowiska Rzecznika akademickiego] finansowanego przez Komisję Europejską ze środków funduszu ERAZMUS+.

W wyniku realizacji projektu AESOP w Ukrainie, Gruzjii i Azerbejdżanie pojawiło się na wybranych uczelniach nowe stanowisko: Rzecznika akademickiego (Ombudsmana).

W ciągu trzech lat na uczelniach ukraińskich, gruzińskich i azerbejdżańskich powołanych zostało 9 nowych Rzeczników akademickich zajmujących się obroną praw studentów (a w niektórych przypadkach również pracowników).

Głównym wzorcem dla nowo powołanych ombudsmanów akademickich była instytucja Rzecznika akademickiego ds. studenckich i pracowniczych funkcjonująca na Uniwersytecie Warszawskim.

Na Uniwersytecie Warszawskim projekt realizowany był przez zespół w składzie:

• dr Anna Cybulko – Rzeczniczka Akademicka -kierownik projektu
  • dr hab. Ewa Gmurzyńska – Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy WPiAUW
  • Agnieszka Siedlecka – Andrychowicz–Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów przy WPiAUW
  • Magdalena Miksa – Zespół Rzeczniczki akademickiej
  • Elżbieta Felkner – Zespół Rzeczniczki akademickiej