Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Konferencja UAM “Doskonałość naukowa nie ma płci”

Doskonałość naukowa nie ma płci

 

W dniu 10 lutego 2023 r. odbyła się konferencja zorganizowana prze Akademię Młodych Uczonych PAN we współpracy z Narodowym Centrum Nauki, Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Biurem Promocji Nauki “PolSCA” Polskiej Akademii Nauk w Brukseli.

Celem konferencji było zwrócenie uwagi na problem nierówności pomiędzy kobietami a mężczyznami w różnych aspektach uprawiania nauki, m.in.: problemów młodych rodziców (przede wszystkim kobiet) czy osób opiekujących się osobami zależnymi uprawiających naukę. Konferencja była wydarzeniem inaugurującym długofalowy program AMU pod tym samym hasłem, którego celem będzie dążenie do przeciwdziałania nierówności płci w nauce polskiej.

Podczas konferencji zaprezentowane zostały dane zebrane dotychczas przez polskie instytucje, dotyczące dysproporcji kobiet i mężczyzn w nauce w Polsce. Konferencja wpisuje się w dialog w środowisku akademickim i naukowym w kwestii możliwości wypracowania realnych działań służących wyrównywaniu szans i przeciwdziałaniu odpływowi znakomitych naukowczyń i naukowców z różnych obszarów badawczych.

W trakcie konferencji odbyła się prezentacja raportów dotyczących nierówności na tle płci w nauce:

  • raportu Narodowego Centrum Nauki dotyczący rozkładu płci wnioskodawców i laureatów konkursów NCN,
  • raportu Fundacji L’Oreal dotyczącego nierówności kobiet i mężczyzn w nauce,
  • raportu Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej.

W programie konferencji „Doskonałość naukowa nie ma płci” odbyły się 4 sesje:

  • Sesja I: Polska nauka w aspekcie równego traktowania kobiet i mężczyzn (w tej sesji zostaną zaprezentowane raporty m.in. NCN, L’Oreal, wyniki projektu “Genderaction” oraz wyniki badań 25 000 naukowców z “Obserwatorium Polskiej Nauki”)
  • SESJA II: Perspektywa równości płci – wyzwania dla instytucji i zespołów badawczych (sesja prowadzona przez Biuro “PolSCA” PAN poruszy aspekty równości płci w finansowaniu badań z Horyzontu Europa oraz przy tworzeniu GEP)
  • SESJA III: Moderowana dyskusja o sytuacji kobiet i mężczyzn w polskiej nauce, której prelegentami będą dr hab. Mirosława Ostrowska (wiceprezes PAN), prof. dr hab. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk (prorektorka UAM), prof. Zbigniew Błocki (dyrektor NCN), prof. dr hab. Maciej Żylicz (FNP), dr Urszula Białek-Wyrzykowska EU-LIFE, prof. dr hab. Ewa Łojkowska (L’Oreal)
  • SESJA IV: Przykłady akcji promocyjnych walczących z ukrytymi uprzedzeniami i nierównościami kobiet i mężczyzn w nauce (prezentacja projektów i działań walczących z ukrytymi uprzedzeniami i nierównościami na tle płci w Polsce i Europie)

Wśród uczestników wydarzenia będą ponadto m.in. prof. Teresa Zielińska – członkini Rady NCN poprzedniej kadencji oraz jedna z autorek Raportu NCN o sytuacji kobiet i mężczyzn w nauce; Magdalena Dobrzyńska – ekspertka ds. polityki B+R, członkini Zespołu ds. opracowania GEP w PAN, Biuro Promocji Nauki “PolSCA” PAN w Brukseli, prof. Iwetta Andruszkiewicz – dyrektorka Ogólnouniwersyteckiego Centrum Badań nad Partycypacją Kobiet w Przestrzeni Publicznej, UAM, Joanna Lisiecka – Dyrektorka Programowa Perspektywy Women in Tech oraz wielu innych znamienitych przedstawicieli polskiej nauki.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia transmisji z konferencji:

transmisja części pierwszej konferencji

transmisja części drugiej konferencji

Link do wydarzenia znajduje się tutaj