Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Obywatelki. Kongres 100-lat partycypacji kobiet

 

“Obywatelki. Kongres 100-lat partycypacji kobiet”, to wydarzenie organizowane przez Studenckie Koło Naukowe im. Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit oraz Instytut Historii Prawa WPiA UW. Odbędzie się w sobotę, 9 marca w sali Balowej w Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich (ul. Krakowskie Przedmieście 32), w godz. 10:00-18:00.

Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem rektora Uniwersytetu Warszawskiego – prof. UW dra hab. Marcina Pałysa oraz Rzecznika Praw Obywatelskich – dra Adama Bodnara.

W trakcie spotkania poruszymy tematy związane z zaangażowaniem kobiet w życie społeczne i 100. rocznicą wywalczenia przez Polki praw wyborczych.

Program:

10:00 – rozpoczęcie, powitanie gości

10:10 – wprowadzenie do dyskusji – referat historyczny

10:30 – panel – „Temida wyemancypowana”
W dyskusji poruszymy wątki związane z aktywnością zawodową sędzi, prokuratorki i adwokatki. Porozmawiamy o zaangażowaniu w inicjatywy społeczne (Wolne sądy, Adwokaci na granicy) i edukacyjne (Komisja Edukacji Prawnej). Zbadamy, z jakimi problemami zmagają się dziś kobiety zajmujące się prawem.

W panelu wezmą udział: sędzia Sądu Najwyższego Katarzyna Gonera, prokuratorka Beata Mik oraz adw. Marcjanna Dębska. Spotkanie poprowadzi dziennikarka – Karolina Oponowicz.

12:00 – przerwa [15 minut]

12:15 – panel – „Kobiety na wsi”
W dyskusji poruszymy kwestie związane z zaangażowaniem kobiet w samorządy lokalne i działalność w organizacjach pozarządowych. Poruszymy także tematy związane z problemem przemocy domowej, wykluczeniem kobiet z mniejszych miejscowości i narażeniem na dyskryminację.

W panelu wezmą udział: dr Sylwia Michalska z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN, dr Ilona Matusiak (Instytut Studiów Społecznych UW, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej) oraz Grażyna Jałgos-Dębska – Prezeska Stowarzyszenia Sołtysi Mazowsza. Spotkanie poprowadzi dr Sylwia Urbańska z Instytutu Socjologii UW

13:45 – przerwa [30 minut]

14:15 – panel – „Protest jest kobietą”
Podczas spotkania poznamy genezę działalności każdej z panelistek. Porozmawiamy również o ich zaangażowaniu i roli kobiet w społeczeństwie obywatelskim. Zastanowimy się też, czy data 100-rocznicy wywalczenia praw obywatelskich jest symboliczna albo przełomowa oraz czy ostatnie wydarzenia (m.in.: Czarny protest) miały wpływ na obecną sytuację kobiet?

W panelu wezmą udział: Cecylia Jakubczak (kierowniczka Pionu Komunikacyjnego Kampania Przeciw Homofobii) oraz Dobrosława Gogłoza (założycielka stowarzyszenia Otwarte Klatki).

15:45 – przerwa [15 minut]

16:00 – panel – „Sytuacja osób z niepełnosprawnością”
W dyskusji porozmawiamy o sejmowym proteście osób z niepełnosprawnościami oraz ich rodziców i opiekunów. Odniesiemy się również do postulatów protestujących i skutków wydarzenia w obszarze krajowego ustawodawstwa. Poruszymy również kwestie związane z instytucją ubezwłasnowolnienia – realnością jej zreformowania bądź zniesienia w aktualnym kształcie. Zastanowimy się w jaki sposób ewentualna reforma powinna zostać przeprowadzona. Przedmiotem dyskusji będzie także ocena dotychczasowego wykonywania przez Polskę postanowień Konwencji ONZ o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

17:30 – podsumowanie Kongresu, podziękowanie

18:00 – zakończenie Kongresu

 

Członkinie i członkowie Koła przed każdym panelem przedstawią krótki referat historyczny. Każdy z paneli zakończy się otwartą dyskusją z udziałem publiczności. Będziemy zaszczyceni Pani obecnością na wydarzeniu

Wydarzenie zostało objęte matronatem medialnym redakcji „Wysokich Obcasów” oraz patronatem Radia Kampus.

Wydarzenie na Facebook’u:
https://www.facebook.com/events/561566744318361/

Rejestracja: