Konferencja: Kobiety w polityce i w życiu społecznym

W stulecie pierwszych w Polsce wyborów przeprowadzonych „bez różnicy płci”

Instytut Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego zaprasza na konferencje: Kobiety w polityce i w życiu społecznym.

26 stycznia 2019 roku mija 100 od daty pierwszych wyborów, w których kobiety i mężczyźni w odrodzonej Polsce po raz pierwszy wzięły i wzięli udział „bez różnicy płci”. Czy prawa te, jak mówiono przez dziesięciolecia kobiety  „dostały” czy raczej „wywalczyły”? Jak z nich korzystały i jak korzystamy z nich w dzisiejszej Polsce? – nad tym dyskutować  będziemy podczas konferencji 26 stycznia 2019 roku, a więc w setną rocznicę tamtych historycznych wydarzeń. Zapraszamy o godz.9.30 do Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów- Potockich na Uniwersytecie Warszawskim, Krakowskie Przedmieście 32

Program konferencji:

Godz. 9.30 rejestracja

Godz. 10. Część I:

1. Dr Dobrochna Kałwa, Instytut Historyczny, Uniwersytet Warszawski: Droga do uzyskania praw wyborczych „bez różnicy płci”

2. dr. Małgorzata Tkacz-Janik, Regionalny Instytut Kultury w Katowicach: Marszałek Janina Omańkowska, czyli mistyka polskości.
Rzecz o pierwszej w historii Europy marszałkini – seniorce sejmu regionalnego (Sejm Śląski 1922-1939)

3. dr. Magdalena Grabowska, Instytut Filozofii i Socjologii PAN: Ciągłość i zerwanie. Podmiotowość ruchów na rzecz równości kobiet w Polsce przed i po 1989r.

4. prof. Dr hab. Małgorzata Fuszara, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Uniwersytet Warszawski : Kobiety we współczesnej polskiej polityce

Pytania i dyskusja

Godz. 11.40 – 12 przerwa

Godz. 12.00. Część II.

1. Jolanta Prochowicz, Instytut Filozofii, Uniwersytet Warszawski: „Ja, obywatelka” przemiany rozumienia sfery publicznej w XX wieku a prawa kobiet.
  2. Dr. Marta Rawłuszko, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Uniwersytet Warszawski, Fundusz Feministyczny: Pierwszy rok działania Funduszu Feministycznego – wokół ruchu, aktywizmu i intersekcjonalnego feminizmu.
  3. Katarzyna Rakowska, Instytut Socjologii, Uniwersytet Warszawski: Czy kobiety mogą strajkować? Prawo do strajku a protesty kobiet i rodziców osób niepełnosprawnych?
  4. Natalia Broniarczyk, Instytut Stosowanych Nauk Społecznych, Uniwersytet Warszawski: Aborcja w naszych rękach – kobiety pomagające kobietom w dostępie do aborcji.

Pytania i dyskusja

13. 30 – Uroczyste zakończenie