Komunikat w sprawie doniesień medialnych o przemocy seksualnej

Poniżej publikujemy wspólny komunikat rzeczniczki prasowej UW, specjalistki ds. równouprawnienia i rzeczniczki akademickiej w sprawie doniesień medialnych dotyczących przemocy seksualnej.   Wbrew informacjom, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, sprawa opisywanego aktu przemocy, której miał dopuścić się jeden z doktorantów UW, nie została zgłoszona do władz uczelni, wydziału, rzeczniczki akademickiej (ombudsmana UW), ani głównej specjalistki ds.… Czytaj więcej »

„My i pandemia. Co myślimy? Jak działamy”

13 kwietnia o godz. 11:00 odbędzie się spotkanie zatytułowane „My i pandemia. Co myślimy? Jak działamy?” na którym psycholożki i psychologowie z Uniwersytetu Warszawskiego opowiedzą o psychologicznych skutkach obecnej pandemii COVID-19 w Polsce i na świecie. Będzie to pierwsze z cyklu trzech spotkań dotyczące tematyki COVID-19. W spotkaniu wezmą udział dr hab. Małgorzata Gambin, dr Tomasz… Czytaj więcej »

31 marca obchodzimy Dzień Widzialności Osób Trans

Osoby transpłciowe stanowią część społeczności Uniwersytetu Warszawskiego. Zdarza się, że stykają się z sytuacjami niezrozumienia, niechęci czy nawet nienawiści, co może podważać ich poczucie bezpieczeństwa na uczelni, a dodatkowo negatywnie wpływać na ich możliwości nauki i pracy.  Zależy nam by wszystkie te osoby czuły się na naszej uczelni u siebie. W naszej uczelnianej społeczności mamy… Czytaj więcej »

Orzeczenie komisji dyscyplinarnej UŚ w sprawie prof. E. Budzyńskiej

Na Uniwersytecie Śląskim zakończyło się trwające prawie rok postępowanie prowadzone przez komisję dyscyplinarną UŚ w sprawie prof. Ewy Budzyńskiej. Jak podaje Gazeta Wyborcza skład orzekający komisji dyscyplinarnej orzekł o ukaraniu obwinionej naganą. Do orzeczenia jeden z członków składu orzekającego zgłosił zdanie odrębne. Postępowanie wobec prof. Budzyńskiej zaczęło się od skargi, którą do władz UŚ napisali studenci… Czytaj więcej »

Siła jest kobietą – spot

Zapraszamy do obejrzenia spotu przygotowanego w ramach kampanii „Siła jest Kobietą” przez Samorząd Studentów UW i Uniwerek.TV.   Jak możemy przeczytać na facebookowym profilu Społeczni UW na którym realizowana jest kampania, siła to coś co każda kobieta ma wewnątrz siebie – o tym właśnie jest spot, który powstał na potrzeby kampanii Siła jest kobietą. Siła kobiet nie… Czytaj więcej »

Uniwersytecka kampania „Siła jest kobietą”

8 marca Samorząd Studentów UW wystartował z kampanią zatytułowaną „Siła jest kobietą”. Celem kampanii jest promocja pozytywnych postaw wśród studentek, a także propagowanie informacji na temat profilaktyki dotyczącej zdrowia kobiet. W ramach kampanii poruszane są takie tematy jak samoakceptacja, różnorodność, określenie swoich mocnych i słabych stron i akceptacja ich, dbanie o zdrowie, obawa przed przemocą… Czytaj więcej »

Przemoc wobec studentek i studentów w Szkole Filmowej w Łodzi

Kilka dni temu w mediach społecznościowych i publicznych pojawiły się informacje i dyskusja dotycząca różnego rodzaju praktyk przemocowych, które mają miejsce w środowisku aktorskim. Aktorka i absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi upubliczniła list, który odczytała na tzw. Małej Radzie Programowej Łódzkiej Szkoły Filmowej, w którym przedstawiła konkretne sytuacje i konkretne osoby – wykładowców i wykładowczynię,… Czytaj więcej »

Powołanie zespołu rektorskiego ds. ekologii i kryzysu klimatycznego

Prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW powołał zespół rektorski ds. ekologii i kryzysu klimatycznego na lata 2020-2024. Celem działania zespołu jest integracja działań proekologicznych realizowanych na uczelni, oszacowanie potrzeb i  opracowanie praktyk na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jak możemy przeczytać na stronie Uniwersytetu Warszawskiego prace nowo powstałego zespołu rektorskiego będą koncentrowały się na przygotowywaniu dla… Czytaj więcej »

Zaproszenie na „Vulnerability Conference”

W dniach 25-27 marca 2021 r. na Wydziale Lingwistyki Stosowanej UW odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pt.  „Real, Imagined, and Displayed Fragility Vulnerable Positions and Positioning in Society”. Konferencja odbędzie się w formie online. Członkowie społeczności Uniwersytetu Warszawskiego są zwolnieni z opłaty za udział w konferencji. Zaproszenie dla słuchaczy jest dostępne na stronie internetowej konferencji.… Czytaj więcej »

Poradnik: jak mówić i pisać o grupach mniejszościowych

FleishmanHillard to zespół specjalistek i specjalistów w obszarze komunikacji, który wraz z prof. dr hab. Ewą Kołodziejczyk przygotował poradnik „Jak mówić i pisać o grupach mniejszościowych. Etyka języka i odpowiedzialna komunikacja”. Poradnik objęty jest patronatem Rady Języka Polskiego i Rzecznika Praw Obywatelskich. Stworzenie poradnika miało na celu poprawienie języka debaty publicznej, po to aby trafnie… Czytaj więcej »