Start Kampanii „Równoważni”

  W październiku 2019 ruszamy z kampanią społeczną “Równoważni”, której celem jest podkreślenie, że społeczność uniwersytecka jest różnorodna, a zarazem wszyscy są w niej równoważni. To oznacza, że na Uniwersytecie Warszawskim nie ma miejsca na jakąkolwiek dyskryminację, a osoby, które jej doświadczają znajdą na uczelni wsparcie. Zachęcamy do śledzenia kampanii na naszej stronie internetowej (http://rownowazni.uw.edu.pl/wszyscy-jestesmy-rownowazni/)… Czytaj więcej »

Biblioteka Żywa w BUWie

Od kwietnia ubiegłego roku Fundacja RUBIN organizuje cykl Żywych Bibliotek w przestrzeni Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, wydarzenie to jest objęte honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. W tym roku akademickim (2019/2020) Fundacja kontynuuje te działania w niezmienionej formule. W związku z powyższym Fundacja Rubin zaprasza do udziału w uroczystym spotkaniu towarzyszącym podpisaniu Porozumienia o współpracy pomiędzy… Czytaj więcej »

Stanowisko KRASP w spr. podstawowych wartości w debacie publicznej

Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich wydało stanowisko w sprawie zachowania podstawowych wartości w debacie publicznej.     Poniżej przedstawiamy treść stanowiska:   Dokument nr 40/VII Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich Stanowisko Prezydium KRASP z dnia 23 września 2019 r. w sprawie zachowania podstawowych wartości w debacie publicznej Wolność słowa jet podstawową wartością, która przyświecać… Czytaj więcej »

Witamy z Równością – Welcome Point na Małym Dziedzińcu otwarty

Nowy rok akademicki coraz bliżej! Na Małym Dziedzińcu Kampusu Głównego stanął pawilon Welcome Point, gdzie przez najbliższy miesiąc każda studentka i każdy studentowi z zagranicy uzyska pomoc i niezbędne informacje. W Welcome Point dostępne są nasze ulotki na temat działań równościowych na UW oraz Kursie na równość.    

Trzy poradniki dotyczące osób trans* na uczelniach są już dostępne

Miniseria „Uczelnia trans*-inkluzywna” ma pomóc szkołom wyższym w tworzeniu miejsca przyjaznego osobom transpłciowym. Publikację opracowano przy współpracy Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Dzięki współpracy Queer UW, Samorządu Studentów UW, biuro Ombudsmana UW, przedstawicielki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz przedstawiciela Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, udało się zdiagnozować najważniejsze dla osób trans* zagadnienia i… Czytaj więcej »

Projekt AESOP – rzecznicy akademiccy w Ukrainie, Gruzji i Azerbejdżanie

W latach 2016–2019 Rzeczniczka akademicka Uniwersytetu Warszawskiego wraz ze swoim zespołem uczestniczyła w realizacji międzynarodowego projektu Advocacy Establishment for Students through Ombudsman Position (AESOP) [Zinstytucjonalizowane wsparcie studentów poprzez ustanowienia stanowiska Rzecznika akademickiego] finansowanego przez Komisję Europejską ze środków funduszu ERAZMUS+. W wyniku realizacji projektu AESOP w Ukrainie, Gruzjii i Azerbejdżanie pojawiło się na wybranych uczelniach… Czytaj więcej »

KRASP przeciwko agresji i wrogości

Konferencja Rektorów Akademiskich Szkół Polskich (KRASP) 20 sierpnia 2019 roku wydała Stanowisko, w którym wyraża pełne poparcie dla Oświadczenia prof. Andrzeja Lesickiego, Rektora Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poniżej zamieszczamy link do Stanowiska KRASP oraz Ośiwadczenia Rektora UAM.         Stanowisko Prezydium KRASP z 20 sierpania 2019 roku Oświadczenie Rektora UAM z… Czytaj więcej »

„Molestowanie na polskich uczelniach publicznych” – raport Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała raport „Molestowanie na polskich uczelniach publicznych”, stanowiący analizę zjawiska molestowania i molestowania seksualnego na uczelniach wyższych w Polsce. Przedstawione badania i analizy były prowadzone w 2018 i 2019 roku, a zaprezentowane wyniki ankiet uzyskano z 94 publicznych uczelni w Polsce. Raport prezentuje m.in. konkretne sprawy dotyczące zachowań dyskryminacyjnych, jak i proponowane… Czytaj więcej »

Biblioteka Queer w BUW-ie!

28 czerwca 2019 roku nastąpiło otwarcie Biblioteki Queer w BUW-ie sfinansowanej w ramach I edycji Budżetu Partycypacyjnego UW. Zarówno najnowsze jak i klasyczne już pozycje z zakresu Queer Studies znajdziecie w Wolnym Dostępie w kategorii HQ. Zachęcamy do korzystania z nowych zbiorów!

Konstytucyjna zasada równości w nowym Statucie UW

  26 czerwca 2019 r. Senat Uniwersytetu Warszawskiego przyjął nowy Statut naszej uczelni. Dzięki staraniom Głównej Specjalistki ds. Równouprawnienia dr Julii Kubisy oraz Ombudsmanki – rzeczniczki akademickiej dr Anny Cybulko nowy statut uznaje konstytucyjną zasadę równości oraz standardy etyczne jako jedne z podstawowych zasad działania uniwersytetu. Przeczytajcie całą treść paragrafu 3. § 3 Podstawowe zasady… Czytaj więcej »