Projekt poświęcony równości płci w środowisku akademickim – GEPARD

Uniwersytet Śląski w Katowicach pełni rolę lidera w projekcie finansowanym ze środków unijnych „GEPARD – Gender Equality Programme in Academia – Raising Diversity”. Celem projektu GEPARD jest wyrównywanie szans kobiet i mężczyzn w środowisku akademickim, a zrealizowane w nim działania mają na celu eliminowanie dyskryminacji ze względu na płeć zarówno wśród pracowników, jak i studentów, przy jednoczesnym dążeniu do zwiększania różnorodności w środowisku akademickim.

Projekt realizowany jest w ramach międzynarodowego konsorcjum składającego się z uczelni z Polski, Austrii, Węgier, Cypru i Malty oraz włoskiego przedsiębiorstwa ściśle powiązanego ze środowiskiem akademickim.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z  wypracowanymi w ramach projektu materiałami, m.in.:

Podsumowaniem projektu GEPARD była międzynarodowa konferencja naukowa pn. „Różnorodność, równość i inkluzja w społeczności – wspieranie dobrostanu i zrównoważonego rozwoju”, która odbyła się na Uniwersytecie Śląskim 21-22 marca 2024 r. Wydarzenie to było okazją do zaprezentowania rezultatów projektu GEPARD oraz podjęcia dyskusji na temat znaczenia i sposobów wdrażania zasad różnorodności, równoważności i inkluzji w środowiskach akademickich i pozaakademickich.

W konferencji w charakterze prelegentek wzięły udział również przedstawicielki UW: Anna Grędzińska, główna specjalistka ds. równouprawnienia, dr Anna Cybulko, rzeczniczka akademicka ds. studenckich i pracowniczych oraz dr hab. Aneta Ostaszewska, prof. UW, kierowniczka Centrum Badań nad Problematyką Kobiet i Płci UW.

Relacja z konferencji dostępna jest na kanale YouTube:

Dzień I – 21 marca: https://www.youtube.com/live/84NDhgYVC6s?si=BFbj5c5Zk_CzUcGr

Dzień II – 22 marca: https://www.youtube.com/live/jyUZz0iKfuw?si=nO6MqxmV3SzHTCah