Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Nie-binarny język polski | seminarium naukowe

 

Seminarium naukowe organizowane przez koło naukowe Queer UW: Góra-dół↕️, prawo-lewo↔️, przód-tył🔃. Nasz świat zbudowany jest na prostych binarnych opozycjach, które ułatwiają nam jego zrozumienie ale zacierają tak naprawdę wielowymiarowość, która się w nim ukrywa.

Że świat płciowości człowieka nie jest po prostu podziałem na kobiece i męskie wiemy już od jakiegoś czasu. Badania na poziomie medycznym, społecznym, psychologicznym wyjaśniają nam, jak skomplikowanym zjawiskiem jest płeć. Coraz bardziej rozumiemy i coraz więcej wiemy na temat jej złożoności.

Język jednak – zwłaszcza język polski – bardzo niechętnie poddaje się zmianie. Wiemy jednak, jak ważne jest, by dostosować to, jak i co mówimy do zmieniającej się rzeczywistości. I dlatego poszukujemy wraz z zaproszonymi gośćmi odpowiedzi na pytanie, jak należy mówić, by język polski stał się bardziej niebinarny.

🔶 Na seminarium głos zabiorą:

🔸 mgr Katarzyna Dębska z wystąpieniem „Czy siostra musi być kobietą? Pomyśleć rodzinę poza binarnym podziałem płciowym”.
Język opisu relacji rodzinnych – zarówno w języku polskim, jak i w wielu innych językach europejskich – pozostaje głęboko zakorzeniony w binarnym podziale płciowym. Taka konstrukcja języka opisu rodziny uniemożliwia – a z pewnością w znacznym stopniu utrudnia – wyobrażenie sobie relacji rodzinnych, opartych na więziach pokrewieństwa i powinowactwa, bez ciągłego odnoszenia się do męskości i kobiecości jako alternatywy niepodlegającej dyskusji czy kwestionowaniu. Celem mojego wystąpienia będzie próba refleksji nad możliwościami wyjścia poza ów schemat, odwołując się do przykładów z życia społecznego oraz wybranych koncepcji z zakresu psychoanalizy.

🔸 mgr Misiek Szy z wystąpieniem „Niebinarnośc płciowa a formy nominalne języka polskiego”.
Wystąpienie będzie omówieniem kwestii rzeczowników i zaimków w języku polskim oraz prezentacją części wniosków z badania przeprowadzonego wśród polskojęzycznych osób niebinarnych płciowo. Osoby te dzieliły się swoimi doświadczeniami językowymi z badaczkami_ami. W prezentacji pojawi się także odniesienie do kwestii włączenia perspektywy transpłciowej do debaty o „równościowym/inkluzywnym języku”.

🏠 Miejsce: sala 100 w budynku Samorządu Studentów UW, Kampus Główny Uniwersytetu Warszawskiego
⏰ Czas: środa 24 kwietnia, 16:00-18:00.
💸 Wstęp wolny.

Projekt dofinansowano z budżetu Samorządu Studentów UW.

Grafika: CC0, Jej Perfekcyjność