Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

11 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce

Bariery strukturalne, stereotypy dotyczące płci, a ostatnio również pandemia COVID-19, mają wpływ na dostęp dziewcząt i kobiet do nauki i badań oraz przekładają się bezpośrednio na ich rozwój kariery zawodowej.

Stąd tak ważne jest podejmowanie działań na rzecz zapewnienia równych praw oraz możliwości rozwoju w instytucjach naukowych, badawczych, w tym na uniwersytetach.

Wsparcie dla naukowczyń i innowatorek jest jednym z celów działań równościowych przewidzianych w Planie Równości Płci dla UW:

• Grupy networkingowe dla doktorantek:

– włączanie doktorantek w sieci kontaktów z pracownikami i pracownicami naukowymi, oraz organizacja wykładów z zaproszonymi prelegentkami, dotyczących karier kobiet w nauce, w Polsce i na świecie (np. kierowniczki międzynarodowych grantów realizowanych na UW)

– organizacja grupy mailingowej

• Uruchomienie programu badawczo – rozwojowego dla młodych badaczek i dydaktyczek – wsparcie mentorskie:

– ograniczenie zjawiska utraty zaangażowania kobiet w toku rozwoju kariery naukowej

– zbadanie potrzeb młodych pracownic w zakresie wsparcia w rozwoju kariery naukowej

– przetestowanie narzędzi, wypracowanie rozwiązań metodologicznych i organizacyjnych dla przyszłych programów rozwojowych w UW

– wsparcie grupy młodych badaczek w rozwoju kariery naukowej i dydaktycznej we współpracy z mentorami i mentorkami

– propagowanie w UW idei rozwoju młodych talentów w obszarze nauki i dydaktyki.

• Upowszechnianie dobrych praktyk związanych ze wspieraniem karier kobiet stosowanych na wydziałach i w jednostkach
  • Systematyczne monitorowanie udziału kobiet i mężczyzn w konkursach grantowych, projektach i wsparcia finansowego + publikacje.
  • Prowadzenie statystyk dotyczących otwierania przewodów oraz obron doktoratów z uwzględnieniem płci

A także szeroko zakrojone działania na rzecz równości i przeciwdziałaniu dyskryminacji i molestowaniu seksualnemu.

Serdecznie zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu promocyjnego Innowacyjność jest kobietą przygotowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.