Działania na rzecz osób neuroróżnorodnych
Centrum Wsparcia Akademickiego BON dla studentów w spektrum autyzmu
Centrum Wsparcia Akademickiego BON oferuje wsparcie studentom ze spektrum autyzmu (m.in. z zespołem Aspergera lub autyzmem) w funkcjonowaniu na uczelni.
Na stronie Centrum Wsparcia Akademickiego BON znaleźć można następujące informacje:
- Jakie wsparcie mogę uzyskać?
- Jak się zgłosić?
- Jak wygląda pierwsze spotkanie?
- Jakie dokumenty muszę mieć, żeby skorzystać ze wsparcia?
- Program tutoringu studenckiego.
Program tutoringu studenckiego
Program tutoringu studenckiego został stworzony z myślą o studentach ze spektrum autyzmu, którzy potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu na uczelni. W ramach programu będziesz regularnie spotykać się z innym studentem (tutorem) i omawiać bieżące sprawy związane ze studiowaniem, a także rozwiązywać problemy.
Dowiedz się więcej o tutoringu
Autism & uni – poradnik
Na stronie BON autism&uni znaleźć można ciekawe i praktyczne informacje poświęcone m.in.:
- wskazówki i porady pomagając w studiowaniu
- usługi i udogodnienia dla osób studiujących, które znajdują się w spektrum autyzmu
- historie i doświadczenia innych osób w spektrum
- wywiady ze specjalistami, którzy na co dzień zajmują się wspieraniem osób w spektrum
- praktyczne informacje dotyczące kampusów UW, budynkach, typach sal etc.
Klub dla osób neuroróżnorodnych na UW
Klub skierowany jest to szeroko rozumianej grupy osób neuroróżnorodnych (m.in. osób w spektrum autyzmu, czy z ADHD) będących studentami_kami i doktorantami_kami Uniwersytetu Warszawskiego – nie potrzeba oficjalnej diagnozy, żeby się zgłosić!
Spotkania w klubie odbywają się od 4 kwietnia 2024 r. Wydarzenia są być okazją m.in. do wspólnego spędzenia czasu i rozwoju kompetencji społecznych.
Spotkania Klubu przeznaczone są dla osób neuroróżnorodnych ze społeczności studenckiej i doktoranckiej. Będą one przyjmować różne formy: od kreatywno-artystycznej, przez samopomocową po warsztaty kompetencji społecznych.
W trakcie spotkań podejmowane są takie tematy jak trudności z nawiązywaniem nowych relacji, osamotnienie czy poczucie zagubienia w sytuacjach społecznych. Klub jest przede wszystkim przestrzenią integracji i miłego spędzenia czasu.
Wydarzenia w ramach Klubu dla osób neuroróżnorodnych są prowadzone przez wolontariuszy ze społeczności UW pod opieką pracowników Centrum Pomocy Psychologicznej (CPP) oraz Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu.
Spotkania odbywają się w CPP UW przy ul. Pasteura 7 na I piętrze w sali 106 w każdy czwartek od kwietnia do czerwca (oprócz dni wolnych). Liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy na spotkania prowadzone są przez formularz rejestracyjny.
Więcej informacji: https://wolontariat.uw.edu.pl/neuroroznorodny/
Neuroróżnorodna przestrzeń na UW – nabór wolontariuszy
Uniwersyteckie Centrum Wolontariatu (UCW) wraz z Centrum Pomocy Psychologicznej (CPP) tworzą nową przestrzeń wsparcia dla społeczności uczelni. Miejsce będzie sprzyjać wymianie doświadczeń i zdobyciu praktycznej wiedzy oraz umiejętności związanych z koordynacją projektów czy wsparciem w zakresie zdrowia psychicznego osób studiujących. Trwa nabór wolontariuszy i wolontariuszek chętnych do zaangażowania się w projekt.
Projekt rozpocznie się wspólnym szkoleniem, które odbędzie się 14 i 15 marca. Będzie to okazja do integracji oraz warsztatowej pracy nad koncepcją grupy. Szkolenie będzie również obejmowało aspekty psychologiczne związane z prowadzeniem takiego zespołu. Wsparcie i przeszkolenie oraz pomoc mentoringową zapewnią UCW oraz CPP UW.
Regularne spotkania grupy rozpoczną się w kwietniu i będą się odbywać w siedzibie Centrum Pomocy Psychologicznej UW (ul. Pasteura 7, dawny budynek Wydziału Fizyki UW, wejście od ul. Banacha).
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Uniwersyteckiego Centrum Wolontariatu UW.
Badania nad neuroróżnorodnością
Naukowcy z Wydziału Psychologii pod kierunkiem prof. Ewy Pisuli prowadzą projekt „A jak Autyzm 2024” dotyczący postrzegania osób w spektrum autyzmu w Polsce. Obserwują zmiany jakie zaszły w tym zakresie od momentu rozpoczęcia cyklu „A jak Autyzm” w latach 2021-2022. Raport prezentujący wyniki badań ma zostać opublikowany we wrześniu. Zespół prof. Pisuli jest także zaangażowany w badania doświadczeń rodziców z procesu diagnostycznego dzieci w spektrum autyzmu.
Szczegółowe informacje na temat Klubu dla osób neuroróżnorodnych oraz zasady rejestracji na spotkania można znaleźć na stronie Centrum Pomocy Psychologicznej.
W Biurze ds. Osób z Niepełnosprawnościami UW działa Centrum Wsparcia Akademickiego oferujące pomoc studentom ze spektrum autyzmu. Więcej informacji o zadaniach Centrum można znaleźć na stronie BON UW.