Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Chłopaki nie płaczą? A co jeśli…

 

„Chłopaki (nie) płaczą” to projekt stworzony przez studentki i studentów Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Celem projektu jest zwrócenie uwagi na problem społeczny, jakim jest emocjonalność i zdrowie psychiczne mężczyzn.

Studenci i studentki podważają szkodliwy stereotyp mówiący o tym, że mężczyźni nie płaczą. Podnoszą również kwestię wychowania chłopców, których od dzieci uczy się, że nie powinni płakać, gdyż płacz jest czymś nieodpowiednim dla nich.

Bohaterowie filmu, zwracają uwagę na problem „toksycznej męskości” oraz przekonują, że mężczyźni mogą płakać, gdyż dzięki temu wyrażają swoje emocje, a płacz jest naturalną i integralną częścią ludzkiego życia.

Psychoterapeutka Marlena Ewa Kazoń tak mówi na ten temat:

U mężczyzn bardzo często ma miejsce brak ekspresyjności uczuć. Nie chodzi o to, że mężczyźni nic nie czują, tylko nie potrafią o tym mówić. Bardzo dużym problemem nadal w naszym kraju jest wychowanie małych chłopców, którym zakazuje się płaczu i odczuwania słabości. To później niestety procentuje na relację tych mężczyzn – mają bardzo chłodne relacje z samym sobą, mają problem z tym, by powiedzieć, że nie mogą sobie poradzić z pewnymi emocjami. Mężczyźni są tak samo wrażliwi jak kobiety, ale tego nie okazują, więc tę emocjonalność się im odbiera. To może skutkować dużymi problemami w relacjach partnerskich i rodzinnych. Źródło: https://www.eska.pl/