Żywa Biblioteka
28 09 2022
Studenckie Koło Naukowe Dialog we współpracy z Fundacją Rubin, zapraszają na wydarzenie „Żywa Biblioteka” organizowane 13 kwietnia br. w godzinach 15-20 w Pasażu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Dodatkowym elementem będzie prelekcja pani Marty Witkowskiej pt. ,,Uprzedzenia pod mikroskopem: Co mówią o nich wyniki badań naukowych?”.
Żywa Biblioteka to nie tylko nazwa wydarzenia, lecz także oficjalna metoda edukacji antydyskryminacyjnej opisana i rekomendowana przez Radę Europy w 2001 roku. Na świecie i w Polsce o jej rozwój dba organizacja Human Library. Celem wydarzenia jest umożliwienie nawiązania dialogu między przedstawicielami grup narażonych na dyskryminację lub stereotypizację a lokalną społecznością. Żywa Biblioteka sprzyja budowaniu relacji opartych na otwartości, tolerancji i wzajemnym poszanowaniu.
Jak piszą organizatorzy: „W przypadku naszego wydarzenia chcemy zainteresować studentów, ale także wykładowców i pracowników Uniwersytetu Warszawskiego ideą, aby pokazywać mechanizmy dyskryminacji oraz niebezpieczeństwa dla całej społeczności akademickiej z niej płynące. Chcemy także pokazać, jak działa metoda zmniejszająca te niekorzystne zjawiska, czyli Żywa Biblioteka. Jest to pierwsze tego rodzaju wydarzenie organizowane w Polsce w przestrzeni akademickiej przez studenckie koło naukowe, a jednocześnie dziewiętnaste realizowane przez zaangażowaną organizację pozarządową, Fundację Rubin.”
Katalog książek
Aktywista pro-zwierzęcy, weganinBezdomny
Feministka
Gej
Kobieta z niepełnosprawnością Muzułmanka
Osoba w cyklu przemocowym
Osoba z niepełnosprawnością intelektualnąSamodzielna mama
Uchodźca
Uzależniony
Jest to pierwsza edycja wydarzenia, a jego kolejne odsłony planowane są 11 maja i 22 czerwca w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
Wydarzenie objęte jest patronatem Głównej specjalistki ds równouprawnienia na Uniwersytecie Warszawskim.
.