Studia i staże dla represjonowanych Białorusinek i Białorusinów

W dniu 20 października na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się inauguracja Klubu Absolwentów Programu Stypendialnego Rządu RP im. Konstantego Kalinowskiego. Program powołano 30 marca 2006 r.  i jest to największy w Europie program pomocowy dla młodych Białorusinów i Białorusinek, którzy nie mogą studiować na Białorusi ze względu na swoje poglądy polityczne.

W trakcie trzynastu lat działalności programu, przyjęto na studia ponad 1000 stypendystów, którzy podjęli naukę na 79 uczelniach w Polsce. Obecnie, otrzymane środki umożliwią przyjęcie kolejnych 1000 studentów i stażystów, którzy są dotknięci represjami po 9 sierpnia.

Gościem specjalnym inauguracji była m.in. Swiatłana Cichanouska – kandydatka w tegorocznych wyborach prezydenckich na Białorusi i nieformalna liderka opozycji. Pełne przemówienie Swiatłany Cichanouskiej dostępne jest tu.

Źródło: https://www.uw.edu.pl

Podczas inauguracji Swiatłana Cichanouska oraz ambasador Paweł Łatuszka wygłosili wykład inauguracyjny w ramach nowego przedmiotu ogólnouniwersyteckiego wprowadzonego przez SEW UW, Białoruś 2020.

Jak możemy przeczytać na stronie Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki, dyrektor Studium Europy Wschodniej UW, i dr Aleksander Milinkiewicz, kandydat opozycji w wyborach prezydenckich na Białorusi w 2006, podpisali list intencyjny powołujący do życia “Wolny Uniwersytet Białoruski”, który będzie miał za zadanie rozpowszechnianie obiektywnej, wiarygodnej i niezależnej wiedzy na tematy związane z Białorusią.