Hejt boli. UWażajmy na słowa – ruszyła kampania UW przeciw mowie nienawiści

25 września, podczas posiedzenia Senatu UW, rektor prof. Alojzy Z. Nowak zainaugurował kampanię informacyjno-edukacyjną „Hejt boli. UWażajmy na słowa”. Inicjatorami kampanii byli studenci UW, a koordynatorem oraz opiekunem merytorycznym zespół Rzeczniczki akademickiej. W kampanię zaangażowany był również Zespół Równościowy UW.

Celem kampanii jest zwiększenie świadomości o zagrożeniach związanych z mową nienawiści oraz promowanie otwartej, szanującej różnorodność komunikacji. W obliczu współczesnych wyzwań, takich jak rosnąca polaryzacja społeczeństwa, dezinformacja czy przemoc słowna w przestrzeni publicznej, rola dialogu i wzajemnego szacunku staje się niezwykle istotna.
Mowa nienawiści, która często rodzi się z braku zrozumienia i dialogu, staje się poważnym problemem zarówno online, jak i offline. Poprzez kampanię chcemy zachęcić społeczność akademicką Uniwersytetu Warszawskiego do aktywnego sprzeciwiania się hejtowi, dyskryminacji oraz wszelkim formom mowy nienawiści. Zwiększając świadomość i uwrażliwiając na etykę słowa, jednocześnie wskazujemy ścieżki reagowania oraz instytucje, które służą wsparciem w trudnych sytuacjach.
Kampania obejmuje serię plakatów, infografiki, spot, a także cykl materiałów wideo z udziałem ekspertów UW nt. skutecznego przeciwdziałania mowie nienawiści.
Informacje o tym, gdzie można uzyskać wsparcie, jeśli doświadczyłaś/eś mowy nienawiści lub byłaś/eś jej świadkiem, można znaleźć w filmie promującym kampanię oraz na stronie internetowej kampanii – https://uwazajmynaslowa.uw.edu.pl/.
Na stronie promującej kampanię można znaleźć następujące informacje:
  • opis kampanii;
  • definicje mowy nienawiści i hejtu;
  • namiary na instytucje pomocowe na UW;
  • materiały edukacyjne;
  • sposób zgłoszenia hejtu i mowy nienawiści na UW.
#UWażajmynasłowa
#Stopmowienienawiści