Wpływ kontaktu międzygrupowego na przeciwdziałanie dyskryminacji

źródło: fnp.org.pl

Psychologowie uważają, że kontakt międzygrupowy to najlepszy sposób na zmniejszenie uprzedzeń i stereotypów dotyczących mniejszości. Od jakiegoś czasu pojawiały się doniesienia z badań, że kontakt międzygrupowy może też działać demobilizująco na mniejszości, ponieważ bliskie relacje z większością mogą osłabiać w nich świadomość dyskryminacji. W najnowszym numerze czasopisma Nature Human Behaviour pojawił się artykuł analizujący te kontrowersje na podstawie badania prowadzonego w 69 krajach na prawie 5 tysiącach osób heteroseksualnych, prawie 4 tysiącach osób nieheteroseksualnych, ponad 3 tysiącach grup większościowych oraz 1000 osób należących do mniejszości narodowych. Współautorami publikacji są prof. Michał Bilewicz, kierownik Centrum Badań nad Uprzedzeniami oraz Olga Kuzawińska, studentka Wydziału Psychologii UW.

Zespół badawczy, którego polską część stanowili pracownicy Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego realizujący projekt LCure FNP TEAM, dowiódł, że kontakt może faktycznie działać demobilizująco na mniejszości, zmniejszając ich zaangażowanie w walce o swoje prawa. Z drugiej strony – kontakt zwiększa zaangażowanie grup większościowych. „Im więcej znamy Ukraińców czy osób nieheteroseksualnych, tym bardziej prawdopodobne że pójdziemy na Marsz Równości czy poprzemy politykę ułatwiającą funkcjonowanie imigrantów, jak choćby obecność napisów ukraińskich w urzędach czy punktach informacyjnych”, podsumowuje dr hab. Michał Bilewicz. „Od tego, jak duża będzie gotowość do działania zwykłych ludzi na rzecz grup imigranckich zależy w dużym stopniu, czy Polska będzie postrzegana jako pożądany kraj emigracji zarobkowej, w którym Ukraińcy czy Nepalczycy będą czuli się dobrze – dlatego warto zadbać o codzienne kontakty”, dodaje.

Projekt Fundacji na rzecz Nauki Polskiej TEAM “Language as a cure: linguistic vitality as a tool for psychological well-being, health and economic sustainability (LCure)” realizowany jest przez Wydział Artes Liberales i Centrum Badań nad Uprzedzeniami Wydziału Psychologii UW. Obejmuje on badania grup mniejszościowych i imigranckich skupione na czynnikach zwiększających dobrostan psychologiczny i aktywność społeczną Ukraińców, Wilamowian, Łemków w Polsce oraz Nahua w Meksyku. Projektem kierują dr hab. Justyna Olko (Wydział „Artes Liberales”) oraz dr hab. Michał Bilewicz, prof. ucz. Współautorką artykułu na łamach Nature Human Behavior jest też stypendystka projektu Olga Kuzawińska.

Szczegóły publikacji:

Hässler T., Ullrich J., Bernardino M. et al., 2019, A large-scale test of the link between intergroup contact and support for social change, „Nature Human Behaviour” , DOI: 10.1038/s41562-019-0815-z, artykuł dostępny on-line: https://www.nature.com/articles/s41562-019-0815-z.

Źródło informacji: Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego (www.psych.uw.edu.pl)