Uniwersytet Warszawski solidarny z Białorusią

Na UW studiuje i pracuje wiele Białorusinek i wielu Białorusinów. Są ważną częścią naszej społeczności. Dziś na znak solidarności z nimi i całym represjonowanym po wyborach prezydenckich społeczeństwem Białorusi wystawiono przed Pałac Kazimierzowski białoruskie flagi.

Jak mówi rektor UW, prof. Marcin Pałys „Uniwersytet będzie kontynuował i rozszerzał dotychczasowe działania wspomagające osoby krzywdzone działaniami władz białoruskich”. Białoruscy studenci relegowani z uczelni otrzymają stypendia na pełne studia w Polsce oraz roczne staże kształceniowe. Szczegóły tu

У Варшаўскім універсітэце навучаецца і працуе шмат беларусак і беларусаў. Яны з’яўляюцца важнай часткай нашай супольнасці. Сёння ў знак салідарнасці з імі і ўсімі рэпрэсіраванымі беларусамі мы выставім беларускі сцяг перад Казіміраўскім палацам.

На сымбалях, аднак, мы не спыняемся. Універсітэт будзе працягваць і пашыраць датыхчасовую дзейнасць, якая дапамагае асобам, пакрыўджаным дзеяннямі беларускіх уладаў – дэкларуе рэктар Варшаўскага ўніверсітэту.

Беларускія студэнты адлічаныя з ВНУ ў Беларусі атрымаюць стыпендыі на поўнае вышэйшае навучанне ў Польшчы, а таксама гадавыя адукацыйныя стажы.

źródło: https://www.facebook.com/fanpageUW