W  dniu dzisiejszym o godz. 18:30  Koło Naukowe Prawo a Płeć zaprasza na spotkanie online ,,Uniwersytet Transprzyjazny – jak zapewnić prawo do swobody ekspresji płciowej w procesie edukacji?’’!

Uczelnia powinna tworzyć takie warunki do kształcenia i rozwoju naukowego, które umożliwią każdej osobie realizację pełni potencjału naukowego i swobodę zdobywania wiedzy. Zadanie to jest znacznie utrudnione przez brak odpowiedniej wiedzy na temat problemów, z jakimi transosoby zmagają się w procesie edukacji.
Jedynymi dostępnymi badaniami dotyczącymi osób LGBT na uczelniach w Polsce są dwa raporty przygotowane przez Queer UW w latach 2011 i 2016. Jak wskazuje ostatnie badanie, aż 32% studentek i studentów Uniwersytetu Warszawskiego stwierdziło, że ujawnienie swojej tożsamości płciowej lub orientacji seksualnej na uczelni może powodować poczucie dyskomfortu. 40% zaś było świadkiem lub ofiarą zachowań dyskryminacyjnych motywowanych tymi czynnikami. Aż 3% osób badanych na UW było ofiarą lub świadkiem pobicia motywowanego orientacją seksualną lub tożsamością płciową.
Wśród zdiagnozowanych problemów osób transpłciowych na uczelniach, najważniejsze okazały się:
• konieczność używania „starego” imienia i nazwiska zamiast „nowych” danych przed oficjalną zmianą dokumentów,
• transfobiczne żarty i zachowania wśród prowadzących zajęcia jak i innych osób studiujących,
• problem z korzystaniem z toalet rozdzielnych płciowo,
• trudności w znalezieniu odpowiednich zajęć wychowania fizycznego oraz brak możliwości korzystania z preferowanej przebieralni przed tymi zajęciami,
• kłopot z wyjaśnieniem swojej sytuacji pracownikom uczelni.
Gościnami i gośćmi na dzisiejszym spotkaniu będą:
Rzecznik ds. studenckich UW Anna Cybulko,
Prezes Queer UW Róża Pacanowska,