Uchwała Senatu UW w sprawie wzajemnego poszanowania bez względu na przekonania polityczne lub światopoglądowe

W dniu 18.11.2020 Senat UW ogłosił uchwałę w sprawie wzajemnego poszanowania bez względu na przekonania polityczne lub światopoglądowe. Jej treść brzmi następująco:

powinnością i tradycją Uniwersytetu Warszawskiego jest prowadzenie badań naukowych i kształcenia na najwyższym poziomie, tolerancja, otwartość, szacunek, solidarność, godność. Społeczność Uniwersytetu jest wspólnotą dialogu respektującą odmienność i szanującą godność osobistą.

Wobec powyższego Senat Uniwersytetu Warszawskiego ocenia jednoznacznie negatywnie wszelkie próby dyskryminacji kogokolwiek ze społeczności akademickiej ze względu na przekonania polityczne i światopoglądowe. Przekonania, o ile nie mają na celu wykluczenia i dyskryminacji, oraz wolność ich wyrażania, pozostają pod ochroną obowiązującego prawa.

Zachowanie każdego członka i członkini społeczności Uniwersytetu Warszawskiego zmierzające do dyskryminacji, piętnowania, wykluczania, dezawuowania, obrażania, cenzurowania lub represjonowania studentek lub studentów, doktorantek lub doktorantów czy osób zatrudnionych na uczelni ze względu na wyznawany światopogląd lub poglądy polityczne pozostaje w rażącej sprzeczności z Misją Uniwersytetu Warszawskiego. Zachowanie takie narusza także podstawowe standardy etyczne obowiązujące na Uniwersytecie Warszawskim wszystkich członków wspólnoty akademickiej.

Przewodniczący Senatu UW,

Rektor Alojzy Z. Nowak