Przemoc wobec studentek i studentów w Szkole Filmowej w Łodzi

Kilka dni temu w mediach społecznościowych i publicznych pojawiły się informacje i dyskusja dotycząca różnego rodzaju praktyk przemocowych, które mają miejsce w środowisku aktorskim. Aktorka i absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi upubliczniła list, który odczytała na tzw. Małej Radzie Programowej Łódzkiej Szkoły Filmowej, w którym przedstawiła konkretne sytuacje i konkretne osoby – wykładowców i wykładowczynię, którzy upokarzali studentki i studentów, zastraszali ich, wyzywali, stosowali przemoc zarówno psychiczną, jak i fizyczną. Jak wynika z listu przemoc wobec studentek i studentów jest stałym elementem systemu kształcenia w łódzkiej filmówce. Jak pisze Paliga: na wydziale aktorskim panuje absurdalne i niszczące przekonanie, że młodych należy „łamać” i „przyzwyczajać do zaciskania zębów”, a także że doświadczanie przemocy pomoże im w zostaniu lepszymi aktorami. Pełną treść listu można przeczytać tutaj.

Na list Anny Paligi szybko zareagowała rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi, dr hab. Milenia Fiedler, która wystosowała oficjalne oświadczenie, w którym zdecydowanie potępia przemocowe zachowania wobec studentek i studentów i zapowiada działania, mające na celu poprawę warunków procesu kształcenia na łódzkiej filmówce. Całe oświadczenie Mileni Fiedler można przeczytać tutaj.