Prace nad „Informatorem o przeciwdziałaniu molestowaniu seksualnemu na UW” oraz nad „Procedurą antydyskryminacyjną”

Od jesieni 2019 trwają prace nad Informatorem o przeciwdziałaniu molestowaniu seksualnemu na UW oraz nad Procedurą antydyskryminacyjną. W zeszłym tygodniu odbyło się kolejne spotkanie grupy roboczej pracującej nad dokumentami pod redakcją dr hab. Julii Kubisy, Głównej specjalistki ds. równouprawnienia na UW i dr Anny Cybulko, Rzeczniczki Akademickiej. Informator ten tworzą przedstawiciele i przedstawicielki kadry dydaktycznej UW, przedstawicielki i przedstawiciele Rektorskiej Komisji ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji oraz Komisji Antymobbingowej, Rzecznik Praw Studentów, jak i zespół konsultantki ds. przemocy seksualnej przy Zarządzie Samorządu Studentów UW.

Informator ma na celu zapoznanie społeczności UW z definicją molestowania seksualnego oraz różnymi przykładami tego niepożądanego i bezprawnego zjawiska, przekazanie, iż są to działania dyskryminacyjne oraz podkreślenie, iż jakiekolwiek ich formy nie są dozwolone na Uniwersytecie Warszawskim.

Istotnym zadaniem Informatora jest uświadomienie osobom, które doświadczyły molestowania seksualnego, że nie zostaną pozostawione w trudnej sytuacji same sobie oraz podkreślenie, iż wobec sprawców i sprawczyń zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Procedura Antydyskryminacyjna, nad którą pracuje zespół, stanowi model postępowania skargowego w przypadku dyskryminacji, w tym molestowania seksualnego, który będzie wdrażany na Uniwersytecie Warszawskim. Będzie to rozwiązanie bardziej sformalizowane, dzięki czemu na UW funkcjonować będą ścieżka „miękka” (działania Rzeczniczki Akademickiej) i „twarda” – formalne postępowanie skargowe.