Powołanie zespołu rektorskiego ds. ekologii i kryzysu klimatycznego

Prof. Alojzy Z. Nowak, rektor UW powołał zespół rektorski ds. ekologii i kryzysu klimatycznego na lata 2020-2024. Celem działania zespołu jest integracja działań proekologicznych realizowanych na uczelni, oszacowanie potrzeb i  opracowanie praktyk na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Jak możemy przeczytać na stronie Uniwersytetu Warszawskiego prace nowo powstałego zespołu rektorskiego będą koncentrowały się na przygotowywaniu dla jednostek organizacyjnych UW stanowisk i rekomendacji dotyczących działań i rozwiązań proekologicznych. Istotne będzie wypracowanie z przedstawicielami: środowiska naukowego, społeczności akademickiej, biznesu, organizacji pozarządowych oraz władz wspólnych rozwiązań na rzecz ochrony środowiska naturalnego. W skład zespołu wchodzą naukowcy UW reprezentujący różne dziedziny nauki oraz przedstawiciele studentów i doktorantów.  Pełen skład zespołu ds. ekologii i kryzysu klimatycznego na lata 2020-2024 jest wyszczególniony tu.

Źródło: https://www.uw.edu.pl

W poprzednich latach (2016-2020) funkcjonował zespół doradczy ds. kryzysu klimatyczno-ekologicznego – „Uniwersytet Warszawski dla klimatu”, który koncentrował się na prowadzeniu i koordynowaniu działań mających na celu zapobieganie kryzysowi klimatycznemu. Zespół prowadził kursy dla pracowników, pracowniczek oraz studentów i studentek UW. Ponadto badacze i badaczki z UW oraz innych polskich uczelni opracowali interdyscyplinarny podręcznik „Klimatyczne ABC…”, który może być pomocny w pracy dydaktycznej w szkołach średnich i na uczelniach. Podręcznik powstał jako odpowiedź naukowców na potrzebę powszechnej edukacji o kryzysie klimatyczno-ekologicznym.